Wczytuję dane...

Jeździki dla dzieci - czy to dobry wybór?

Jeździki niewątpliwie urozmaicają maluchom czas spędzony na świeżym powietrzu, a jazda na nich sprawia im wiele radości. To obecnie popularny wybór wśród rodziców, którzy szukają dla swojej pociechy atrakcyjnych sposobów na spożytkowanie nadmiaru energii. Czy jest to jednak dobry wybór pod względem zdrowia smyka? Jak jeździki dla dzieci wpływają na ich rozwój?

Czy jeździk jest dobry dla dziecka?

Jeśli chcesz wspomóc rozwój ruchowy swojego dziecka, jeździki Ci w tym pomogą. Jazda na nich będzie dla maluszka nie tylko atrakcyjną rozrywką, ale wzmocni też jego mięśnie. Aby wprawić pojazd w ruch, smyk bowiem odpycha się od podłoża nóżkami, co stanowi dla niego formę aktywności fizycznej.W ten sposób ćwiczy także koordynację ruchów oraz zmysł równowagi.

Czy jeździk jest dobry dla dziecka? Biorąc pod uwagę jego rozwój motoryczny, z pewnością tak. Większość dostępnych na rynku modeli zostało wyposażonych w specjalny drążek. Gdy maluch zmęczy się wysiłkiem, rolę napędu przejmuje rodzic, a dziecko może odpocząć, obserwując otoczenie.

Jeździk dla dziecka - czy warto kupić?

To jednak nie wszystko. Poza wspomaganiem rozwoju ruchowego, jeździki dla dzieci sprzyjają kształtowaniu poczucia niezależności. Maluszek ma szansę eksplorować przestrzeń samodzielnie, pod czujnym okiem rodzica. To propozycja już dla rocznych smyków, które dopiero doskonalą naukę chodzenia i wciąż nie czują się pewnie, przemieszczając się samodzielnie. Jeździk doda im pewności siebie i dostarczy licznych wrażeń, związanych z odkrywaniem świata.

Jeździki dla dzieci pobudzają także dziecięcą kreatywność i wspomagają rozwój mózgu, wpływając korzystnie na pracę komórek nerwowych. Stanowią bowiem nową aktywność, wymagającą od maluchów skupienia się. Dostarczają także sporej dawki wrażeń i zachęcają smyki do ruchu. To dla dziecka nowe doświadczenie, a zarazem przepis na wyjątkową rozrywkę, która małym dzieciom nigdy się nie nudzi. Aby jednak jeździk spełniał swoją rolę, należy wybrać model dostosowany do wieku oraz potrzeb swojej pociechy.

Jeździki dla dzieci - jaki model wybrać?

Choć dostępne na rynku jeździki dla dzieci przyciągają uwagę swoim designem, przy ich wyborze nie należy kierować się wyłącznie wyglądem. Co prawda, nie jest on bez znaczenia i stanowi dodatkową zachętę do ruchu, ale znacznie bardziej istotne jest, by jeździk dopasowany był do aktualnych umiejętności motorycznych smyka. Wybór modelu dedykowanego starszym dzieciom dla maluszka może doprowadzić do kształtowania się nieprawidłowej postawy ciała.

Jeździki dla dzieci sprawdzają się wówczas, gdy dziecko potrafi pewnie siedzieć. Warto postawić na taki model, który pochodzi od sprawdzonego producenta. Zanim kupisz upewnij się, że jeździk posiada stosowne certyfikaty i spełnia obowiązujące normy bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem jest wybór wielofunkcyjnego pojazdu, który rośnie wraz z dzieckiem, pełniąc rolę nie tylko jeździka, ale też pchacza i rowerka.

Czy chodzik jest dobry dla dziecka?

Zatrzymajmy się jeszcze przez chwilę przy chodzikach. Wiele osób bowiem myli z nimi jeździki, które jednak nie mają z chodzikami wiele wspólnego. Chodziki zdobyły ogromną popularność w latach 80. Wykorzystywano je jako wsparcie dla maluszków w nauce chodzenia. Ich konstrukcja umożliwiała zawieszenie smyka nad ziemią, by mógł przemieszczać się poprzez odpychanie paluszkami od podłoża.

Czy chodzik jest dobry dla dziecka? Zdecydowanie nie. Pojazd wymusza na dzieciach nieprawidłową postawę ciała, a częste korzystanie z niego sprzyja jej utrwalaniu. Dodatkowo, chodzik nie umożliwia ćwiczenia mięśni, w przeciwieństwie do jeździka. Regularne używanie go przez dziecko może stać się przyczyną poważnych wad postawy na kolejnych etapach rozwojowych.

Jeździki dla dzieci, w odróżnieniu od chodzików, wspomagają rozwój dziecięcych zdolności motorycznych. Warto pomyśleć o ich zakupie, aby uatrakcyjnić rodzinne spacery i przygotować smyka do jazdy na rowerze. Przy ich wyborze należy kierować się jakością oraz zaleceniami producenta, dotyczącymi wieku malucha. Wówczas możesz mieć pewność, że jazda przyniesie Twojemu dziecku mnóstwo korzyści, będzie dla niego bezpieczna i komfortowa.

Jeździki dla dzieci w naszej ofercie