Wczytuję dane...

W co się bawić z rocznym dzieckiem w domu? Sprawdź nasze pomysły!

Gdy pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia, a maluch nie może spożytkować nadmiaru energii poza domem, rodzice stają przed dużym wyzwaniem. Jak zapewnić dziecku atrakcyjnie spędzony czas w czterech ścianach? Znamy na to wiele kreatywnych sposobów. Skorzystaj z naszych inspiracji i skutecznie przegoń nudę.

Zabawy z rocznym dzieckiem - zaangażuj zmysły maluszka

Maluchy uwielbiają wszelkie zabawy sensoryczne. Jest to także znakomita okazja do wspomagania ich rozwoju. Aby zapewnić swojemu smykowi pobudzającą zmysły rozrywkę, wykorzystaj dostępne w domu przedmioty. W tej roli doskonale sprawdzą się kolorowe, lekkie piłeczki, gąbka do mycia, szeleszczące fragmenty folii bąbelkowej, kawałek sztucznego futerka itp. Stwórz dziecku bezpieczną przestrzeń do zabawy i pozwól mu odkrywać nieznane faktury, zapachy, barwy i kształty.

Sensoryczne zabawy z rocznym dzieckiem to także malowanie rączkami i ugniatanie ugotowanego makaronu, który można wcześniej zabarwić na różne kolory przy wykorzystaniu barwników spożywczych. Liczne akcesoria dostarczają maluszkom różnorodnych bodźców i pobudzają ich układ nerwowy. Do stymulacji dziecięcych zmysłów mogą także posłużyć Ci dostępne w naszej ofercie zabawki Montessori.

Zabawy z roczniakiem - piankowe szaleństwo

A może przenieście zabawę do łazienki? Jeśli do miski wlejesz wodę wraz z płynem do robienia baniek, Twoja pociecha z pewnością będzie zachwycona.  Wykorzystaj gotowe akcesoria lub użyj słomki, by tworzyć małe i duże bąbelki. Możesz mieć pewność, że maluch będzie z uwagą śledził wzrokiem mieniące się bańki, próbował je złapać, przebijał palcem, gonił czy deptał. Śmiechom i ekscytacji nie będzie końca.

Chcesz dodatkowo urozmaicić zabawę? Wyposaż się w kolorowe kubeczki do przelewania wody lub unoszące się na jej powierzchni zabawki. Wypełniona wodą miska w kilka chwil może zamienić się w zamieszkany przez kaczki staw lub morską przystań. Organizując wodne zabawy z roczniakiem nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie. Na mokrej podłodze nietrudno o upadek. Aby mu zapobiec, połóż na niej ręcznik lub antypoślizgową matę.

Kreatywne zabawy dla rocznego dziecka - konstrukcje z klocków

Aby zapewnić dziecku rozrywkę w domu, możesz także wykorzystać klocki. Ta zabawka nigdy nie nudzi się maluszkom, a tworzenie prostych konstrukcji pozwala im także doskonalić umiejętności motoryczne. Zaangażuj się we wspólną rozrywkę. Choć budowanie wieży, a następnie burzenie jej z reguły sprawia smykom mnóstwo frajdy, klocki można wykorzystać na znacznie więcej sposobów.

Kreatywne zabawy dla rocznego dziecka mogą uwzględniać również sortowanie elementów ze względu na kolory, wielkość lub kształty, ładowanie ich do pojemnika na zabawki lub wózka, budowę piramidy itp. Zadbaj o to, by wyposażyć się w dopasowane do wieku Twojej pociechy klocki. Doskonałym wyborem dla roczniaka będą wykonane z miękkiej pianki sześciany lub zestawy z drewnianymi elementami, które posiadają ponadczasowy charakter. Alternatywą dla maluchów powyżej 12. miesiąca życia są także tekturowe konstrukcje ze zwierzakami, które bez wątpienia wzbudzą dziecięcą ciekawość. Znajdziesz je w naszym sklepie internetowym.

Co potrafi roczne dziecko? Poduszkowe zabawy podłogowe

Choć maluszek, który ukończył właśnie 1. rok życia dopiero odkrywa umiejętność chodzenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by podłogę salonu lub dziecięcego pokoju zamienić w domowy plac zabaw. W ten sposób umożliwisz smykowi spożytkowanie nadmiaru energii. Zabawy ruchowe stanowią także niezawodną metodę na poprawę humoru. Sięgnij po koce i poduszki, by zaaranżować bezpieczną przestrzeń dla swojej pociechy. Możesz użyć również materaca lub dywanu.

Podczas zabawy wykorzystaj to, co potrafi roczne dziecko. Przykładowo, możecie turlać się razem po podłodze, machać nogami w powietrzu, wspinać się na poduszkę czy zawijać w koc. To na pewno spodoba się maluszkowi, a jednocześnie wspomoże rozwój jego umiejętności motorycznych oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Stanowi także znakomitą okazję do wzmacniania więzi z rodzicami.

Pomysłów na kreatywne zabawy z rocznym dzieckiem jest znacznie więcej. Możecie wspólnie tworzyć muzykę ze stworzonych własnoręcznie instrumentów, np. z kubeczków po jogurcie czy wypełnionych grochem puszek lub butelkach. Rozrywką dla rocznego malucha bez wątpienia będzie także szukanie ukrytych w pokoju przez mamę lub tatę skarbów, np. ulubionych zabawek czy książeczek.

Wykorzystaj czas spędzony w domu z dzieckiem do budowania bliskości, a także wspomagania rozwoju swojej pociechy. Przeżywajcie wspólne przygody i twórzcie miłe wspomnienia, wykorzystując kreatywność i to, co macie pod ręką. Powodzenia!

W co się bawić z rocznym dzieckiem w domu? Sprawdź nasze pomysły!