Wczytuję dane...

Co zamiast dywanów w przedszkolu?

Dywan na podłodze przedszkolnej sali stanowi powszechny widok. To nie tylko element wystroju pomieszczenia, który ma wprowadzić do wnętrza przytulny klimat. Dywany pełnią także funkcję ochronną, zapewniając dzieciom komfort termiczny i zabezpieczając je przed urazami. Ich utrzymanie w czystości może jednak okazać się wyzwaniem. Jak rozwiązać ten problem? Czy istnieje alternatywa dla przedszkolnego dywanu?

Dywany do przedszkola - dla bezpieczeństwa i komfortu dzieci

Nie ulega wątpliwości, że dywany pełnią w przedszkolach niezwykle ważną rolę. To miejsce rozmów z opiekunem, gier i zabaw ruchowych oraz wypoczynku. Dywany amortyzują dziecięce upadki, chroniąc maluszki przed urazami, zapewniają izolację termiczną od chłodnej często podłogi i zapewniają wygodę podczas przedszkolnych aktywności.

Ze względu jednak na fakt, że poziom higieny w takich placówkach edukacyjnych, jak żłobki i przedszkola ma ogromne znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa maluszków, dywany wymagają częstego czyszczenia. Usuwanie z nich zabrudzeń oraz uciążliwych plam może okazać się trudne. Tendencja dywanów do gromadzenia kurzu czyni z nich także zagrożenie dla małych alergików. Dlatego też coraz więcej osób szuka alternatywy dla nich. Co zamiast dywanów w przedszkolu? Istnieje kilka rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę.

Mata do przedszkola zamiast dywanu

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest zastępowanie tradycyjnych dywanów lekkimi matami. Stanowią one wygodne podłoże do zabawy i wypoczynku, a przy tym są łatwe w utrzymaniu czystości. Wykonane z pianki maty posiadają wysoką odporność na uszkodzenia. Podobnie jak dywany, znakomicie amortyzują upadki i stanowią niezawodną izolację. Aby je wyczyścić, wystarczy przetrzeć ich powierzchnię wilgotną ściereczką z dodatkiem łagodnego detergentu.

Mata do przedszkola zamiast dywanu to coraz bardziej popularny pomysł. Maty bowiem są nie tylko funkcjonalne, ale też zachwycają swoim designem. Pokryte barwnymi wzorami, przyciągają dziecięcą uwagę i stymulują zmysły. Mogą być także wykorzystywane jako wsparcie w nauce nazw zwierząt, kolorów, liter czy cyfr.

Elastyczne wykładziny gumowe

Alternatywą dla dywanów są także elastyczne wykładziny gumowe, wyróżniające się wyjątkową trwałością. Znakomicie sprawdzają się w miejscach narażonych na intensywną eksploatację, czyli w przedszkolnych salach zabaw. Podobnie jak maty piankowe, wykładziny są łatwe w utrzymaniu czystości i bezpieczne. Gwarantują długie i komfortowe użytkowanie.

Wybierając wykładzinę do przedszkola, warto jednak przyjrzeć się bliżej jej składowi. Kauczuk bowiem może wywoływać objawy alergii u niektórych dzieci. Należy też sprawdzić grubość i miękkość upatrzonego modelu. Zbyt miękka i gruba wykładzina może utrudniać dzieciom poruszanie się. Zbyt twarda i cienka z kolei będzie niedostatecznie amortyzować dziecięce upadki.

Mata do przedszkola zamiast dywanu - piankowe puzzle

Doskonałym zastępstwem dla dywanu będą piankowe puzzle. To nic innego, jak mata o modułowej budowie. Jej rozmiary możesz zmieniać, w zależności od potrzeb. Antypoślizgowa i sprężysta powierzchnia minimalizuje ryzyko dziecięcych upadków i chroni przed urazami. Puzzle piankowe wyróżniają się także designem. Pokryte kolorowymi wzorami, zachęcają maluszki do zabawy. Mogą pełnić również edukacyjną funkcję.

Niezależnie od tego, czy na podłodze sali przedszkolnej znajdzie się wykładzina, dywan czy mata, najważniejsze by był to wysokiej jakości produkt z atestem. Powinien być wykonany z hipoalergicznych, bezpiecznych dla dzieci materiałów.

Maty do przedszkola w naszej ofercie