Do jakiego wieku mata edukacyjna? Kiedy dziecko jest już na nią za duże?
W celu zapewnienia dziecku bezpiecznego miejsca do rozwoju ruchowego i zabawy, wielu rodziców decyduje się na zakup maty edukacyjnej. Lista korzyści z jej użytkowania jest długa, od amortyzacji dziecięcych upadków, poprzez izolowanie od podłogi, po stymulację zmysłów. To znakomity prezent dla ciekawego świata niemowlęcia. Jak długo przydatna jest mata? Kiedy staje się zbędna?
Mata edukacyjna - do jakiego wieku?
Małe dzieci odkrywają świat poprzez dotyk, wzrok, słuch i inne zmysły. To dlatego mata edukacyjna wzbudza ich zainteresowanie i szybko staje się ulubionym miejscem zabaw. Dostępne na rynku modele skutecznie pobudzają bowiem dziecięcy układ nerwowy, zapewniając bogactwo faktur, kolorów i dźwięków. Spędzając na nich czas, maluchy uczą się rozpoznawania barw i kształtów. To także swoisty trening dla umiejętności motorycznych niemowląt. Dzieci mogą na nich ćwiczyć raczkowanie, pełzanie, siadanie i chodzenie, bez obaw o swoje bezpieczeństwo.
Do jakiego wieku mata edukacyjna może spełniać swoją rolę? Bez wątpienia najbardziej przydatna okazuje się w pierwszym roku życia dziecka. W pierwszych miesiącach swojego życia, maluszki śledzą zawieszone na pałąku zabawki, przyglądają się wzorom na macie i spędzają na niej czas wraz z opiekunem, stopniowo budując siłę mięśniową. Doskonaląc umiejętności motoryczne, maluchy zaczynają odkrywać przestrzeń wokół siebie, a mata staje się dla nich miejscem do ćwiczeń ruchowych oraz kreatywnej zabawy.
Do jakiego wieku mata edukacyjna?
Wraz ze wzrostem dziecięcej mobilności, edukacyjna mata przestaje być potrzebna smykom, które coraz częściej eksplorują otoczenie, odkrywając je pod czujnym okiem rodziców. Ograniczona przestrzeń maty stopniowo traci dla maluszków na atrakcyjności, a ich ciekawość wzbudzają niedostępne dotąd pomieszczenia i elementy wyposażenia domu. Kiedy to następuje? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb dziecka.
Do jakiego wieku mata edukacyjna? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Gdy zauważysz, że Twoja pociecha spędza na niej coraz mniej czasu i znacznie chętniej przebywa w nowych dla siebie miejscach w domu, to znak, że mata nie jest jej już potrzebna. Możesz wówczas pomyśleć o jej usunięciu z dziecięcego pokoju i poszukać dla niej alternatywy. W tej roli znakomicie sprawdzą się wspomagające naukę chodzenia pchacze i jeździki, stymulujące dziecięcy rozwój książki czy zabawki interaktywne.
Mata edukacyjna - kiedy stosować?
Maty edukacyjne stanowią must have już od pierwszych miesięcy życia dziecka. To na nich maluchy bezpiecznie leżą na pleckach, bez ryzyka zmarznięcia. Maty stanowią bowiem niezawodną izolację od podłogi. Niemowlę może na nich spędzać czas, obserwując kolorowe zabawki i wyciągając do nich rączki. Dzieci ćwiczą wówczas umiejętność skupiania wzroku na przedmiotach oraz koordynację wzrokowo-ruchową. W kolejnych miesiącach życia maty edukacyjne wspierają maluszki w nabywaniu umiejętności przewracania się z brzuszka na plecy, pełzania i raczkowania. Gdy maluchy stają się bardziej mobilne, mata służy im jako wygodne miejsce do zabawy, pierwszych prób wstawania, a nawet wypoczynku.
Wiesz już, do jakiego wieku mata edukacyjna okazuje się przydatna. To dla dziecka bezpieczne i stymulujące miejsce, w którym rozpoczyna odkrywanie świata. Wybierając model dla swojej pociechy, zwróć uwagę na jakość jego wykonania. Nie bez znaczenia są również wielkość i design. Zanim pozbędziesz się maty, upewnij się, że Twój maluch już jej nie potrzebuje. Kieruj się jego indywidualnymi upodobaniami, a z pewnością podejmiesz właściwą decyzję.
Dwustronna mata piankowa 180 x 120 x 0.5 cm - las na wzgórzu / słoneczne miasteczko
Mata puzzle XL 150 x 150 x 1 cm - z obrzeżem - pianka EVA - różowa
Mata puzzle XL 150 x 150 x 1 cm - z obrzeżem - pianka EVA - zielona
Dwustronna mata piankowa XXL - 180 x 150 x 2 cm - najgrubsza - rulon (droga i zygzaki)
Dwustronna mata piankowa składana 180 x 120 x 1cm - Magiczny Las/Jesienne Ulice - boho