Wczytuję dane...

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze to dla dzieci prawdziwa frajda. Aby jednak móc czerpać z niej przyjemność, wcześniej trzeba ją dobrze opanować. Nauka jazdy na rowerze może okazać się wyzwaniem nie tylko dla smyka, ale też dla towarzyszącego mu w tej przygodzie rodzica. Jak ułatwić dziecku początki z jednośladem? Oto kilka sprawdzonych rad.

Równowaga na rowerze - rowerek biegowy

Jazda na rowerze nie tylko sprawia radość, ale też sprzyja budowaniu pewności siebie, doskonaleniu koordynacji ruchowej oraz zmysłu równowagi. Początkowo jednak skupianie się na utrzymaniu tej ostatniej trudno połączyć z koniecznością pedałowania i kontroli kierunku jazdy. Dlatego doskonałym wyborem na początek nauki są rowerki biegowe.

Popularne biegówki nie posiadają pedałów. Maluchy wprowadzają je w ruch, odpychając się nogami od podłoża. Nauka jazdy na rowerze biegowym jest znacznie prostsza niż w przypadku standardowego modelu. Dzieci mogą nabrać wprawy w kierowaniu. Mają też szansę oswoić się z jednośladem. To znakomity wstęp do nauki jazdy na klasycznym, wyposażonym w pedały rowerze.

Jak nauczyć dziecko jeździć rowerem?

Gdy dziecko poczuje się pewnie na biegówce, spraw mu rower z pedałami. Zrezygnuj z zakupu modelu z bocznymi kółkami. Po treningu na rowerze biegowym dziecko prawdopodobnie nie ma już kłopotów z utrzymaniem równowagi na dwukołowym pojeździe, a dokręcone kółka boczne mogłyby okazać się krokiem wstecz i opóźnić naukę samodzielnej jazdy.

Jak nauczyć dziecko jeździć rowerem? Zacznij od znalezienia odpowiedniego jednośladu. Powinien być dopasowany do wzrostu dziecka, wygodny i bezpieczny. Upewnij się, że upatrzony model jest lekki. Niska waga oznacza łatwiejsze prowadzenie i większe bezpieczeństwo smyka w razie upadku. Jego poziom zwiększą także odbojniki na kierownicy, gumowe rączki i pokrycia ramy. Rowerki dla dzieci powinny mieć regulowane siodełko i kierownicę. Wszystko po to, by rosły wraz z Twoją pociechą, dostosowując się do jej zmieniających się potrzeb.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Pamiętaj, że Twoja obecność jest bardzo ważna dla poczucia bezpieczeństwa dziecka. Na początek zapewnij mu możliwość odbycia kilku zjazdów ze zwieszonymi nogami na prowadzonym przez Ciebie rowerze. Dzięki temu maluch poczuje się pewniej w siodełku. Pedałowanie zwykle przychodzi dzieciom instynktownie, ale warto na naukę wybrać równy, płaski teren bez asfaltu, by ewentualne upadki nie były dla smyka bolesne.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze z pedałami? Pamiętaj, że każdy maluch jest inny i uczy się w swoim tempie. Aby ułatwić mu zadanie, podziel naukę na małe kroki i nie stawiaj poprzeczki zbyt wysoko. Pierwsze sukcesy wzmocnią pewność siebie smyka, zachęcając go do dalszych starań. Jeśli z kolei będziesz od niego wymagać zbyt dużo, możesz zniechęcić go do jazdy. Warto zamienić naukę poruszania się na rowerze w zabawę. Ustaw na torze jazdy przeszkody do omijania lub zorganizuj krótkie wyścigi. Gdy maluch opanuje już równoczesne utrzymywanie równowagi, kierowanie i pedałowanie, ćwicz z nim hamowanie. Ta umiejętność jest niezbędna dla bezpieczeństwa smyka.

Nauka jazdy na rowerze - jak zachęcić dziecko?

Twoje dziecko nie ma ochoty na rozpoczęcie swojej przygody z rowerem? Nie naciskaj go. Być może nie czuje się jeszcze gotowe na podjęcie tego wyzwania. Jeśli będziesz zachęcać smyka za wzór stawiając jego rówieśników, możesz uzyskać odwrotny efekt i sprawić, że będzie on postrzegać naukę jazdy na rowere jako przykry obowiązek.

Aby nauka jazdy na rowerze przebiegała w dobrej atmosferze, chwal swoją pociechę. W ten sposób nie tylko wzmocnisz jej pewność siebie, ale też dodasz jej odwagi. Pamiętaj, że pierwsze przejażdżki będą dla dziecka sporym wysiłkiem fizycznym. Postaw więc na krótkie dystanse i upewnij się, że lekcje jazdy nie są dla niego zbyt długie. Jeśli bowiem smyk będzie zmęczony, trudniej będzie mu robić postępy, a to może prowadzić do frustracji. Prędzej czy później jednak z pewnością uda mu się osiągnąć cel i odkryć uroki, płynące z samodzielnej jazdy na dwóch kółkach.