Wczytuję dane...

W jakim wieku tablica manipulacyjna?

Mądre zabawki wspomagają Twoje dziecko w rozwoju poznawczym i ruchowym. Jedną z nich jest bez wątpienia tablica manipulacyjna. To idealne rozwiązanie dla ciekawych świata i zainteresowanych otoczeniem smyków.  Tablica stymuluje ich zmysły i wspomaga integrację sensoryczną. W jakim wieku dziecka warto pomyśleć o jej zakupie?

Tablica manipulacyjna - w jakim wieku?

Powyżej 12 miesiąca życia następuje intensywny rozwój zdolności percepcyjnych dziecka. W tym okresie maluszek może korzystać z tablicy manipulacyjnej pod nadzorem osoby dorosłej. Z pewnością jednak znacznie więcej korzyści z zabawy nią mogą zyskać kilkulatki. Tablica wspomaga u nich naukę rozpoznawania kolorów, kształtów, liter czy cyfr. Smyki doskonalą na niej swoją sprawność manualną.

Czy tablica manipulacyjna dla starszych dzieci to zły pomysł? Choć najczęściej zalecana jest przez producentów od 3. roku życia, znajduje zastosowanie także u 4-, 5-, a nawet 6-latków, wspierając u nich rozwój umiejętności językowych, matematycznych i społecznych. Dodatkowo, zabawka rozwija ich kreatywność.

Po co dziecku tablica manipulacyjna?

W przypadku najmłodszych dzieci tablica manipulacyjna stanowi atrakcyjny sposób na spędzanie czasu z rodzicami. Sprzyja także zaspokajaniu ich ciekawości. Kilkulatki, poprzez zabawę tablicą, rozwijają swoje umiejętności motoryczne, przekładając klocki, obracając je czy przesuwając elementy po wyznaczonym torze. Dzięki temu kształtują precyzję ruchów.

Po co dziecku tablica manipulacyjna? Poza wspomaganiem rozwoju ruchowego, zabawka ułatwia przyswajanie nowych informacji i umożliwia ćwiczenie nabytych umiejętności. Dedykowane starszym dzieciom tablice pozwalają na rozwiązywanie prostych zadań matematycznych i rysowanie. Stymulują także kreatywność. Można je wykorzystać jako pomoc dydaktyczną oraz angażującą metodę nauki.

Co umieścić na tablicy manipulacyjnej?

Zakup gotowej tablicy manipulacyjnej to nie jedyna opcja. Możesz także przygotować ją własnoręcznie, biorąc pod uwagę aktualne potrzeby swojej pociechy. Jako podstawa tablicy znakomicie sprawdzi się deska, fragment sklejki lub płyty pilśniowej. Po jej oszlifowaniu i pokryciu nietoksyczną, bezpieczną dla dzieci farbą, pora na przymocowanie wybranych wcześniej elementów.

Co umieścić na tablicy manipulacyjnej? Wiele inspiracji możesz znaleźć w sieci. Przygotowując tablicę dla maluszka, zdecyduj się na elementy o sensorycznym charakterze, np. materiały o zróżnicowanej fakturze, kolorowe koraliki do przesuwania, lusterka itp. Sprawniejsze manualnie kilkulatki z pewnością poradzą sobie z haczykami, wyposażonymi w zamek kluczami, kłódkami i włącznikami. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Warto tak zaprojektować tablicę, by móc zmieniać zamontowane na niej elementy wraz ze wzrostem dziecka. Dzięki temu zabawka będzie mu służyć przez długi czas.

Jak wybrać tablicę manipulacyjną?

Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup gotowej zabawki, przyjrzyj się bliżej rynkowym propozycjom. Wybierz takie produkty, które posiadają wysoką odporność na uszkodzenia. Dzięki temu będą służyć Twojemu dziecku przez długi czas. Znakomitym wyborem na początek będą dostępne w ofercie Mamabrum drewniane zabawki edukacyjne, które zachwycają nie tylko designem, ale też solidnym wykonaniem.

Jak wybrać tablicę manipulacyjną? Zwróć uwagę na wykończenie zabawki. Aby była bezpieczna dla maluszków, jej krawędzie powinny być zaokrąglone, a powierzchnia gładka. Uwzględnij także wiek swojej pociechy. Zdecyduj się na taką tablicę, która odpowiadać będzie jej aktualnym możliwościom.