Wczytuję dane...

Zalety i wady maty piankowej - czy warto ją kupić?

Szukając sposobów na stworzenie dla swojego dziecka bezpiecznej przestrzeni do zabawy, wielu rodziców decyduje się na zakup maty piankowej. Produkt ten cieszy się obecnie dużą popularnością na rynku. Czy jednak stanowi dobry wybór? Jakie korzyści wynikają z zastosowania maty? Jakie są jej wady? Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej.

Maty piankowe - korzyści z ich zastosowania

Ułożona na podłodze mata chroni maluszka przed zmarznięciem. Jej grubość stanowi gwarancję znakomitej izolacji termicznej. To wygodna alternatywa dla dywanu, bowiem znacznie łatwiej utrzymać ją w czystości. Wystarczy przetrzeć jej powierzchnię wilgotną ściereczką.

Maty piankowe stanowią bezpieczne miejsce do ćwiczenia wstawania, siadania, turlania się, raczkowania czy chodzenia. Doskonale amortyzują dziecięce upadki, chroniąc maluszka przed bólem lub zranieniem. Zapewniają smykom komfort podczas zabawy, a ich kolorowy design skutecznie przyciąga uwagę niemowląt i stymuluje ich zmysły, pobudzając układ  nerwowy do rozwoju. Maty piankowe można łatwo przenosić, w zależności od potrzeb, np. do salonu, pokoju dziecięcego czy nawet do ogrodu, gdy pogoda dopisze.

Wady i zalety maty piankowej

Czy maty piankowe mają też wady? Wiele zależy od ich jakości. Jeśli zdecydujesz się na zakup modelu, pochodzącego od sprawdzonego producenta, nie ma się czego obawiać. Mata bowiem z pewnością będzie wówczas spełniać wszelkie wymagane w UE normy, zapewniając dziecku bezpieczną i komfortową strefę do zabawy.

Jeśli jednak dasz się skusić niskim cenom i wybierzesz tańszą matę, może czekać Cię rozczarowanie. Niskiej jakości modele powstają często z materiałów, które wydzielają uciążliwy zapach. Maluch może niechętnie na nich spędzać czas. Często także nie spełniają oczekiwań rodziców pod względem trwałości i po krótkim czasie ulegają zniszczeniu. Pamiętaj także, że mata wymaga regularnego czyszczenia. W przeciwnym razie szybko stanie się siedliskiem kurzu i bakterii, co może stanowić problem zwłaszcza dla małych alergików.

Czy maty piankowe są zdrowe?

Wiemy już, że wysokiej jakości maty piankowe są dla małych dzieci znakomitym miejscem do zabawy i rozwijania umiejętności motorycznych. Co jednak z ich wpływem na zdrowie maluszków? Co na temat mat piankowych mówią specjaliści? Przede wszystkim zalecają staranne sprawdzenie materiału, z jakiego wykonano upatrzony model. Jeśli zawiera formamid, zrezygnuj z zakupu. Związek ten posiada bowiem właściwości mutagenne oraz rakotwórcze i ma szkodliwy wpływ na zdrowie maluszków, będąc przyczyną alergii czy też atopowego zapalenia skóry.

Pochodzące od sprawdzonego producenta maty piankowe są jednak zalecane przez fizjoterapuetów jako wsparcie dla naturalnego rozwoju dziecka. Odpowiedniej twardości podłoże sprzyja zwiększaniu świadomości własnego ciała i rozwojowi ruchowemu.

Aby mata piankowa spełniała swoją rolę i wspierała aktywność Twojego dziecka, zwróć uwagę na takie parametry jak:

  • grubość
  • antypoślizgowa powierzchnia
  • wodoodporność
  • bezzapachowość
  • lekkość

Jeśli zależy Ci na zmienianiu rozmiarów maty, zdecyduj się na zakup piankowych puzzli, które możesz błyskawicznie złożyć, by stworzyć swojemu maluszkowi dopasowaną do jego aktualnych potrzeb przestrzeń do zabawy.

Znasz już wady i zalety maty piankowej. Wybierając wysokiej jakości model, inwestujesz w bezpieczeństwo swojej pociechy. Markowe, wykonane z trwałych materiałów maty pełnią swoją rolę przez długi czas, towarzysząc smykowi w rozwoju i urozmaicając mu czas spędzony w domu.

Maty piankowe dla Ciebie