Wczytuję dane...

Domek dla lalek - jak go zrobić?

Domek dla lalek stanowi spełnienie dziecięcych marzeń. Jego popularność nie spada mimo upływu czasu. Kolejne pokolenia maluchów spędzają czas na zabawie nim, rozwijając w ten sposób swoją kreatywność. A gdyby tak zrobić go wraz z dzieckiem? Wspólne spędzanie czasu na stawianiu ścian, konstruowaniu dachu i projektowaniu miniaturowych pomieszczeń może nie tylko okazać się wyjątkową rozrywką, ale też zacieśnić rodzinne więzi.

Jak zrobić domek dla lalek? Od czego zacząć?

Zacznij od stworzenia projektu. Zaplanuj wielkość domku, jego wygląd i ilość pokoi. Wybierz materiał, jakiego użyjesz. Do najbardziej popularnych należy drewno i karton. Drewniany model z pewnością okaże się znacznie bardziej trwały. Zachowa estetyczny wygląd na dłużej, a dodatkowo nada dziecięcemu pokojowi naturalnego, przytulnego charakteru. Jego konstrukcja jest znacznie stabilniejsza niż w przypadku kartonu, który z kolei jest dużo lżejszy.

Stworzenie domku dla lalek z kartonu nie wymaga dużego nakładu pracy ani posiadania specjalnych narzędzi. Nie zajmie Ci też wiele czasu, a z pewnością sprawi Twojemu dziecku mnóstwo radości. Wadą kartonowych domków jest jednak niska odporność na uszkodzenia. Co wybierasz?

Drewniany domek dla lalek - jak zrobić?

Choć samodzielne wykonanie domku dla lalek może wydawać się trudne, wcale nie musi takie być. Wystarczy się do niego odpowiednio przygotować. Potrzebne Ci będą takie narzędzia, jak szlifierka, wkrętarka i młotek. Nie zapomnij także o gwoździach, wkrętach, nietoksycznych farbach i pędzlu. Do stworzenia domku użyj sklejki i listewek, które ustabilizują podstawę oraz ściany.

Jeśli masz już projekt, czas przejść do realizacji. Z listewek stwórz podstawę domku, a następnie użyj wkrętów lub kleju do drewna by połączyć ją z bocznymi ścianami. Gdy już to zrobisz, czas na podłogę pierwszego piętra. Przymocuj ją klejem i gwoździami. Aby dodatkowo wzmocnić konstrukcję, ponownie użyj listwy, podobnie jak przy podstawie. W ten sam sposób wykonaj drugie piętro, jeśli zostało przewidziane w Twoim projekcie. Jeśli nie, zamocuj dach, który będzie łączyć ścianę tylną z bocznymi. Tym razem wykorzystaj listwy o przekroju kwadratu. Całość mocno ze sobą ściśnij, by zapewnić konstrukcji trwałość.

Jak zrobić domek dla lalek z drewna?

Gotowy domek należy pomalować nietoksycznymi, bezpiecznymi dla dzieci farbami. Trzeba także zaaranżować pokoje. Aby stworzyć w nich przyjemny dla oka wystrój, możesz użyć fragmentów starych tapet, tkanin z wielobarwnym nadrukiem lub kolorowego papieru. Prawdziwym wyzwaniem może okazać się wykonanie mebelków do domku. Warto jednak się go podjąć, ponieważ bez wątpienia urozmaicą Twojemu dziecku zabawę. Postaw na precyzję. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz wykorzystać dostępne w sieci szablony. Niektóre elementy wyposażenia możesz zastąpić umieszczonymi na ścianach domku naklejkami. Ten trik okazuje się przydatny zwłaszcza w przypadku niewielkich pokoi.

Stworzenie domku dla lalek wymaga posiadania podstawowych umiejętności manualnych i posługiwania się narzędziami. Jeśli potrzebujesz inspiracji, obejrzyj drewniane domki dla lalek dostępne w ofercie Mamabrum. Znajdziesz w niej wiele stylowych i przyciągających wzrok modeli, które bez wątpienia przypadną do gustu Twojemu dziecku.

Jak zrobić domek dla lalek z kartonu?

Alternatywą dla drewnianych domków są wykonane z kartonu modele. Możesz je zrobić z niepotrzebnych już pudełek np. po butach lub dużych przesyłkach. To oznacza, że nie musisz ponosić dużych kosztów, by przygotować niespodziankę dla swojej pociechy. Zgromadź kartony w różnych rozmiarach. Przydatne mogą okazać się również rolki po papierze toaletowym. Możesz użyć ich do wykonania miniaturowych mebelków lub zdobiących domek kolumn.

Na domek dla lalek z kartonu przeznacz największe pudło. Jego górne klapy należy wcisnąć do środka, a następnie przykleić taśmą. Aby wzmocnić podłogę domku, zastosuj dodatkową warstwę kartonu. Następnie wyznacz miejsce na piętra i ściany. Do ich stworzenia użyj mniejszych pudełek. Zastosuj mocny klej. Wycinaj szczeliny w dużym pudełku i umieszczaj w nich prostopadle kartonowe ściany oraz podłogi pięter. Wystające na zewnątrz fragmenty zegnij i przyklej taśmą. Stwórz dach z dwóch równych, prostokątnych elementów kartonu.

Domek dla lalek z kartonu - jak zrobić samemu?

Co dalej? W zewnętrznych ścianach domku wytnij otwory, które będa oknami. Możesz także wykonać zamykane okiennice, zaginając karton. Małe pudełeczka po kosmetykach doskonale sprawdzą się jako meble. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Aby domek wyglądał estetycznie, ozdób go kolorowym papierem. Możesz też pomalować karton pisakami.

Czy podejmiesz wyzwanie i stworzysz samodzielnie domek dla lalek dla swojej pociechy? To może okazać się fantastyczną zabawą nie tylko dla Ciebie, ale też dla dziecka, jeśli uczynisz z niego swojego asystenta i włączysz w projektowanie i urządzanie miniaturowych wnętrz. Możesz mieć pewność, że domek stanie się dla smyka centrum kreatywnej zabawy na długi czas, będąc jednocześnie ozdobą jego pokoju. To co? Do dzieła?

Domki dla lalek w naszej ofercie