Wczytuję dane...

Jak bawić się z dwulatkiem, by wspomóc jego rozwój?

Bawiąc się z dzieckiem, nie tylko zapewniasz mu rozrywkę, ale stwarzasz także doskonałe warunki do rozwoju. Aby pobudzić kreatywność smyka, zaspokoić jego ciekawość świata i ułatwić mu doskonalenie nowych umiejętności, wcale nie trzeba wiele. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na pobudzające wyobraźnię zabawy dla dwulatków.

Czym najchętniej bawią się dwulatki?

Po ukończeniu 2. roku życia maluszki wciąż rozwijają się niezwykle intensywnie. Coraz bardziej sprawne manualnie, chętnie podejmują ruchowe wyzwania i eksplorują otoczenie. W tym okresie poszerza się także słownictwo dziecka. Maluch potrafi komunikować swoje potrzeby, nazywa przedmioty i z powodzeniem buduje proste zdania.

Mądre zabawy z dwulatkiem mogą ułatwić mu rozwój na wielu płaszczyznach. To znakomita okazja do ćwiczenia zręczności ruchów i wzmacniania samodzielności maluszka. Wspólna zabawa sprzyja również zacieśnianiu rodzinnych więzi. Ważne jednak, by była dopasowana do wieku smyka.

Jak bawić się z dwulatkiem? Kreatywnie!

Pobudzające wyobraźnię i angażujące zmysły zabawy stanowią znakomity pomysł na spędzanie czasu z dwulatkiem. Maluchy w tym wieku chętnie wcielają się w różne role, naśladując dorosłych. Dzieci czerpią dużo przyjemności z odgrywania scenek z życia codziennego. Aby uatrakcyjnić im zabawę, warto wykorzystać różne akcesoria, np. minimalistyczne, wykonane z drewna zabawki, które można znaleźć w naszym sklepie internetowym. Podczas kreatywnej zabawy doskonale sprawdzą się również dostępne w domu przedmioty, takie jak drewniana łyżka kuchenna czy garnek. Warto jednak wcześniej upewnić się, że zostały one wykonane z bezpiecznych dla maluszków materiałów i nie posiadają ostrych krawędzi.

Jak bawić się z dwulatkiem? Daj się ponieść wyobraźni! Odgrywajcie wspólnie scenki z kuchni, wcielajcie się w rolę doktora i pacjenta, sprzedawcy i klienta, itp. Doskonałym pomysłem na pobudzenie kreatywności jest także czytanie maluszkowi książeczek. To znakomity pomysł na wyciszenie po intensywnych zabawach ruchowych. Przytulony do rodzica smyk z łatwością przeniesie się w świat wyobraźni i zrelaksuje.

Ruchowe zabawy z dwulatkiem

Potrzeba ruchu u 2-letniego dziecka jest ogromna. Warto wyjść jej naprzeciw, by ułatwić mu doskonalenie umiejętności motorycznych. Wykorzystaj dostępne w domu przedmioty i stwórz dla maluszka prosty tor przeszkód. Pokonując go, dwulatek poczuje się pewniej w ruchu. Będzie miał również okazję do ćwiczenia koordynacji ruchowej oraz zmysłu równowagi.

W co się bawić z dwulatkiem, by wesprzeć jego rozwój motoryczny? Maluszki w tym wieku chętnie podejmują wszelkie zabawy z piłką. Jej kulanie, odbijanie i łapanie początkowo jest dla nich wyzwaniem, lecz to znakomita okazja do doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej. A może aktywność ruchowa z muzyką? Poruszanie się w rytm piosenek, podskoki i klaskanie z pewnością sprawią smykom mnóstwo frajdy!

W co się bawić z dwulatkiem, by wspierać jego rozwój poznawczy?

Jeśli chcesz wspomóc kształtowanie pamięci dwulatka, a jednocześnie miło spędzić z nim czas, postaw na zabawę w chowanie przedmiotów. Będą Ci potrzebne 3 lub więcej rzeczy. Ułóż je przed dzieckiem, wypowiedz głośno ich nazwy, a następnie poproś smyka o zamknięcie oczu. Ukryj jeden z przedmiotów. Gdy maluch otworzy oczy zapytaj, co zniknęło. W ten sposób dostarczysz mu rozrywki, umożliwisz ćwiczenie pamięci, koncentracji oraz spostrzegawczości.

Czym najchętniej bawią się dwulatki? Dużą popularnością wśród dzieci w tym wieku cieszą się proste gry zręcznościowe, wspomagające rozwój logicznego myślenia. Maluchy chętnie sięgają też po puzzle. Warto jednak upewnić się, czy poziom trudności układanek został dostosowany do wieku dziecka, by nie zrazić go do zabawy. Doskonałym wyborem będą magnetyczne puzzle z dużymi elementami. Nie można także zapomnieć o klockach. Dwulatki chętnie budują z nich wieże, a następnie - jeszcze chętniej - burzą je. To inwestycja w wyobraźnię przestrzenną dziecka. Alternatywą dla klocków są piramidy oraz kule sensoryczne, które można układać jedna na drugą.

Zabawki dla dwulatka