Wczytuję dane...

Sorter kształtów dla dzieci - w jakim wieku warto kupić?

Sorter to zabawka, która cieszy się dużą popularnością wśród rodziców małych dzieci. Nie tylko wzbudza ciekawość smyków i dostarcza im rozrywki. Pełni także funkcję edukacyjną, wspomagając rozwój poznawczy i ruchowy maluchów. Kiedy warto pomyśleć o jej zakupie? Czy to odpowiedni wybór na prezent dla niemowląt? A może dla kilkulatków?

Sorter - co to jest?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest sorter. To zabawka, która zwykle ma formę kostki lub kuli. Zadaniem smyka jest umieszczenie w niej klocków o różnych kształtach, wrzucając je poprzez specjalne otwory. W ten sposób maluch uczy się rozróżniania kształtów oraz kolorów. To także trening dla jego umiejętności manualnych.

Sortery stymulują dziecięce zmysły i pobudzają wyobraźnię. Czy jednak każdy maluch sobie z nimi poradzi? Na rynku można znaleźć modele dedykowane dzieciom już od 6. miesiąca życia. Zabawka bez wątpienia będzie dla nich bezpieczna. Nie zawiera bowiem drobnych elementów, które niemowlę mogłoby włożyć do ust. Dopasowywanie klocków do odpowiednich otworów może jednak okazać się dla niego zbyt dużym wyzwaniem.

Sorter kształtów - od kiedy?

Kolorowy sorter z pewnością obudzi ciekawość u dzieci w każdym wieku. Poza nauką kolorów i kształtów, wspomoże również rozwój myślenia przyczynowo-skutkowego i wyobraźni przestrzennej. Podczas zabawy maluch ma okazję do ćwiczenia swojej pamięci i umiejętności skupienia się. Sorter sprzyja także doskonaleniu koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz sprawności manualnej smyka.

Jeśli szukasz zabawek, które sprawiają radość, pobudzają kreatywność i uczą, idealnym rozwiązaniem będzie sorter kształtów. Od kiedy warto myśleć o jego zakupie? Zwróć uwagę na wskazówki producenta. Znajdziesz je na opakowaniu zabawki. Największe znaczenie mają jednak indywidualne możliwości rozwojowe Twojej pociechy. Dostępne na rynku sortery dla dzieci różnią się od siebie zastosowanym do ich wykonania materiałem czy wielkością i ilością elementów. W sklepach można znaleźć także interaktywne oraz wielofunkcyjne modele. W przypadku maluszków lepiej jednak postawić na prostotę.

Sorter - od jakiego wieku wspomaga rozwój dziecka?

Czy zakup sortera dla 6-miesięcznego smyka ma sens? Nie ma wątpliwości, że dziecko nie będzie w stanie bawić się nim zgodnie z przeznaczeniem. W tym wieku bowiem maluszki zwykle ćwiczą chwyt pęsetkowy. Nie potrafią jeszcze umieszczać klocków w otworach o odpowiednich kształtach. Nie będą również stanie wykorzystywać ich do budowania wież.

A co z roczną pociechą? Wówczas umiejętności motoryczne maluszka są już nieco szersze. Wciąż jednak może mieć on problem z dopasowywaniem klocków. Należy liczyć się z tym, że pierwsze nieudane próby umieszczenia klocków w otworach mogą skutecznie zniechęcić go do zabawy.

Sorter - od kiedy uczy i bawi?

Sorter będzie najbardziej trafionym prezentem dla 1,5-rocznego lub 2-letniego maluszka. To okres, w którym dziecko uczy się kolorów i kształtów. Doskonali również umiejętność mówienia. Smyk chętnie odkrywa otoczenie, eksperymentuje i przyswaja nową wiedzę. Podejmując próby umieszczenia klocków w odpowiednich otworach, maluch nauczy się rozwiązywania problemów. Utrwali także zdobyte wcześniej informacje o kolorach i kształtach.

Sortery dla dzieci stanowią wsparcie dla kilkulatków na drodze ich rozwoju. Zabawka doskonale wpisuje się w ich potrzeby i wykorzystuje nabyte umiejętności, umożliwiając maluszkowi ich doskonalenie. Jeśli myślisz o zakupie sortera dla starszego dziecka, wybierz wielofunkcyjny model, którym można bawić sią na wiele różnych sposobów. Prosty sorter może bowiem okazać się dla kilkulatka mało atrakcyjny.

Sortery kształtów w naszej ofercie