Wczytuję dane...

Kuchnia dla dzieci - od jakiego wieku warto myśleć o jej zakupie?

Podczas zabawy dzieci chętnie naśladują dorosłych. Aby zapewnić im kreatywną rozrywkę, wielu rodziców decyduje się na zakup wyposażonej w liczne akcesoria kuchni. To bez wątpienia fantastyczny prezent dla małego fana gotowania. Kuchnia nie tylko uprzyjemni mu czas spędzony w domu, ale rozwinie też zainteresowania smyka i będzie wsparciem dla jego rozwoju. Kiedy warto wzbogacić o nią pokój Twojej pociechy?

Kuchnia dla dzieci - od kiedy?

Kuchnia dla dzieci to posiadająca wszechstronny charakter zabawka, która skutecznie przegania nudę. To dlatego, że można wykorzystywać ją na wiele różnych sposobów. Maluch ma okazję odtwarzać scenki, inspirowane przygotowywaniem rodzinnych posiłków przez mamę lub tatę. Poszerza w ten sposób swoją wiedzę, rozwija kulinarne zainteresowania i doskonali sprawność manualną. Może wcielić się w rolę profesjonalnego kucharza lub troskliwego rodzica, gotującego obiad dla swoich pociech.

Kuchnia dla dzieci z pewnością sprawi im mnóstwo radości, a dodatkowo stanie się ozdobą dziecięcego pokoju. Doskonale sprawdzi się zarówno podczas samodzielnej, jak i wspólnej z rówieśnikami zabawy.  Przed zakupem zabawki warto jednak zwrócić uwagę na pochodzące od producenta wskazówki, dotyczące rekomendowanego wieku jej odbiorców.

Od kiedy kuchnia dla dzieci? Czy nie jest za wcześnie?

Na rynku można znaleźć kuchnie dla dzieci w wielu wariantach. Małe i duże, mobilne i stacjonarne, wykonane z drewna i z tworzywa sztucznego. Wybór jest ogromny. Jeśli zdecydujesz się na zakup dla maluszka modelu dedykowanego starszemu dziecku, możesz spodziewać się, że Twoja pociecha szybko zniechęci się do zabawy. Kuchnia bowiem nie będzie dostosowana do jej możliwości poznawczych. W rezultacie dziecko może stracić nią zainteresowanie.

Równie złym pomysłem jest zakup przeznaczonej dla maluszków kuchni jako prezentu dla starszaka. Efekt będzie podobny. Zbyt mała liczba akcesoriów i niewielka ilość dostępnych funkcji może sprawić, że kuchnia okaże się dla dziecka mało interesująca. Zamiast stać się centrum dziecięcych zabaw, będzie niepotrzebnie zajmować miejsce w pokoju smyka.

Kuchnia dla dzieci - od jakiego wieku?

Wszystko zależy od jej rodzaju. Wykonane z drewna, wyróżniające się solidną konstrukcją kuchnie przeznaczone są zwykle dla dzieci powyżej 3. roku życia. Do wielkości ich rączek dostosowano rozmiar akcesoriów, takich jak garnki, sztućce czy pojemniki na przyprawy. Kilkulatki chętnie bawią się w odgrywanie ról, a zabawka doskonale wpisze się w ich potrzeby rozwojowe. Aby urozmaicić im rozrywkę, wybierz model z obrotowymi pokrętłami i otwieranym piekarnikiem.

Jeśli jednak myślisz o zakupie kuchni dla maluszka, wybierz lekki i niewielki model, wyposażony w niewielką ilość akcesoriów o prostej budowie. Zwróć uwagę także na kolory. Łagodne, stonowane barwy nie będą męczyć oczu dziecka i nadmiernie stymulować jego zmysłów. Ogromne znaczenie ma także jakość zastosowanych do wykonania kuchni materiałów oraz ich trwałość. Zabawka powinna mieć wysoką odporność na uszkodzenia i stabilną konstrukcję.

Kuchnia dla dzieci - opinie

Jak wybrać najlepszą kuchnię dla swojej pociechy z ogromu dostępnych na rynku propozycji? Doskonałymi opiniami wśród rodziców i ich pociech cieszą się obecnie drewniane kuchnie dla dzieci z bogatym wyposażeniem. Będą fantastyczną rozrywką nie tylko dla 3-latków, ale też dla smyków w wieku 5-8 lat. Zanim kupisz upewnij się, że akcesoria doskonale odzwierciedlają prawdziwe przybory kuchenne. Kuchnia dla starszego dziecka powinna być funkcjonalna i wyposażona w dodatkowe atrakcje, takie jak oświetlenie LED.

Jeśli Twoja pociecha przejawia pasję do gotowania lub chętnie towarzyszy Ci w przyrządzaniu domowych posiłków, kuchnia z pewnością okaże się trafionym prezentem dla niej. To skuteczny sposób na naukę samodzielności i wzmocnienie dziecięcej pewności siebie. Pamiętaj, że poza jakością wykonania i funkcjonalnością liczy się także design. To od niego w dużej mierze zależy, czy zabawka przypadnie dziecku do gustu.